DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.12.2022 18:27:37 

Archiv nápadů pro šikovné ruce

DRHÁNÍ

Macramé (arabsky muharram - "mřížoví")

označuje jednu starou a krásnou textilní techniku.

Macramé - česky drhání - je příbuzné s paličkováním a bylo známo už v dávné minulosti. Například v Egyptě se provozovalo již ve 12. století př.n.l.

Drhat znamená vázat uzlíky z jedné nebo více nití. Zajištěním osnovních nití na tkanině vznikají třásně. Tyto třásně daly vznik celé technice drhání. Různorodost uzlů přináší netušené možnosti při návrhu vzru. Pracovní materiál může být podle charakteru konečného výrobku různý: provázek, lýko, šňůrka, sisal, kaloun, vlna, drát a pod. Je důležité, aby se použité materiály netrhaly a aby se daly uzlovat. Technikou drhání (macrame) tak vznikají vkusné módní doplňky, jako jsou např. šátky, tašky, pásky a šperky. Je však možné vyrobit i dělící stěny, drhané závěsy do obytných a společenských místností. Macramé umožňuje rozvinout naší vlastní fantazii, protože libovolnou kombinací různých uzlů získáváme vždy originální tvary a vzory.

Nepostradatelnou pomůckou drhání je polštářek na paličkování, zvaný též herdule a příslušné jehly.


   

Ateliér Květen, Kolekce III/1980, č. 88
Drhaná krajka pro začátečníky

Základní pokyny a postupy pro drhání: potřebné pomůcky, materiály pro drhání, jejich vlastnosti a odhad spotřeby, zkracování vláken, základní uzly - připevňovací, řetízkový, kroužkovací, uzel frivolitkový, uzel podvojný plochý a točivý, uzel žebrový, vzory ze žebrových uzlů, uzel slovácký, josefínkský, uzel japonský, kruhový vzor - sluníčko jako květina, květinový vzor, lasturový vzor a další, jednoduché i složitější závěsné dekorace, pásky, prostírání, náhrdelníky, drhané kabelky a zdobené tašky, drhané tapiserie.
Použité techniky: drhání